Oltalom Alatt Álló Földrajzi Jelzésű Bor

Az uniós minőségrendszerek rendeltetése Az uniós minőségrendszerek meghatározott termékek elnevezését hivatottak oltalmazni, a földrajzi eredetükhöz vagy hagyományos előállítási módjukhoz kapcsolódó sajátosságaik promóciója céljából. Egy termékelnevezés akkor ismerhető el földrajzi jelzésként, ha a termék konkrétan ahhoz a helyhez kötődik, ahol készül. A földrajzi jelzések segítségével a fogyasztók könnyebben azonosítani tudják azokat a termékeket, amelyek jó minőségűek és amelyekben megbízhatnak, a termelők pedig hatékonyabban értékesíthetik termékeiket. A minőségi termékek nyilvántartásai felsorolják azokat a termékeket, amelyek elnevezését földrajzi jelzésként ismerték el vagy amelyek vonatkozásában az ilyen elismerést mérlegelik. A nyilvántartások tartalmazzák az egyes termékek leírását és földrajzi eredetét. A földrajzi jelzések szellemi tulajdonnak minősülnek, és egyre fontosabb szerepet játszanak az EU és a nem uniós országok közötti kereskedelmi tárgyalásokban. Az EU olyan minőségrendszereket is bevezetett, amelyekkel a hagyományos módon előállított termékeket vagy a nehéz természeti adottságú környezetben (hegyvidéken vagy szigeteken) előállított termékeket jelöli.

Európában is elismert a magyar minőség: mindent az oltalom alatt álló földrajzi jelzés és az oltalom alatt álló eredetmegjelölés témájáról - Magro.hu

Minden, OEM-státusszal rendelkező borászati termék kizárólag a szóban forgó területen termesztett szőlőfajtákból állítható elő. Oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) egy olyan jelzés, amely valamely régióra, konkrét helyre vagy – kivételes esetekben – egy országra utal, olyan termék leírása céljából, amely konkrét minőséggel, hírnévvel vagy más olyan jellemzőkkel bír, amelyek az adott földrajzi eredetnek tulajdoníthatók. Minden, OFJ-státusszal rendelkező terméket legalább 85%-ban a szóban forgó területen termesztett szőlőfajtákból kell előállítani. Az OEM-ekre és az OFJ-kre vonatkozó szabályok A rendelet meghatározza a következő szabályokat: oltalom iránti kérelem benyújtása; a kifogásolási eljárás – az OEM-ek és OFJ-k használatára vonatkozó korlátozások szabályai, amikor kifogást nyújtottak be; a termékspecifikáció módosítása; az oltalom törlése; szimbólumok, jelzések és rövidítések használata – beleértve nemzeti logók és jelzések, valamint eltérések használatát. Hagyományos kifejezések A hagyományos kifejezéseket a következő célokra használják: ezek jelzik, hogy az uniós jog alapján és az uniós ország jogszabályainak megfelelően a termékek OEM- vagy OFJ-státuszúak; megjelölik az OEM- vagy OFJ-státuszú termék előállítási vagy érlelési módszerét, a minőségét, színét vagy a hozzá kapcsolódó helytípust vagy különleges eseményt.

Ez az összeg az európai élelmiszer- és italágazat teljes eladási értékének (amely 2017-ben a becslések szerint 1, 101 milliárd euró volt) 7%-át teszi ki. Ennek az értéknek több mint a felét (39, 4 milliárd euró) a borok, 35%-át (27, 34 milliárd euró) a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek, 13%-át (10, 35 milliárd euró) pedig a szeszes italok a tették ki. A 2017-ben a nyilvántartásban szereplő 3207 termékelnevezésnek (földrajzi árujelzővel ellátott termékek és HKT-k együttesen) 49%-a volt bor, 43%-a agrár-élelmiszeripari termék, 8%-a pedig szeszes ital. Az oltalom alatt álló termékek magasabb értékesítési felára: A tanulmány által vizsgált termékek eladási értéke átlagosan a kétszerese a tanúsítással nem rendelkező hasonló termékekének. Az értékesítési értéktöbblet-arány a borok esetében 2, 85, a szeszes italok esetében 2, 52, a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek esetében pedig 1, 5. Valódi európai szakpolitika: Minden uniós országnak vannak olyan, uniós szintű oltalom alatt álló elnevezéssel rendelkező termékei, amelyek a régiók hagyományos konyhaművészeti örökségének vezető termékei, valamint gazdasági hajtóerőként szolgálnak a nemzeti agrár-élelmiszeripari ágazatban.

Európa rendkívül gazdag kulináris hagyományokkal rendelkezik, ami a kontinens kulturális sokszínűségének és termékeny mezőgazdaságának eredménye. Számos európai élelmiszert védenek a földrajzi eredetükre és az egyedi gyártási technológiájukra utaló uniós minőségjelzések. Ilyen földrajzi jellegű minőségtanúsító rendszer az oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) és az oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM). E két minőségbiztosítási rendszer védi azokat az élelmiszeripari termékeket, melyek egy adott régióból származnak és amelyek előállítása egy konkrét hagyományos eljáráson alapul. Az oltalom alatt álló eredetmegjelölés odaítélésének feltétele az, hogy a szóban forgó termék összetevői az adott földrajzi helyről származzanak, és a terméket teljes egészében ott állítsák elő. Ami az oltalom alatt álló földrajzi jelzést illeti, azok a termékek viselhetik azt, amelyek előállításának, feldolgozásának vagy elkészítésének legalább egyik részfolyamatára az adott régióban kerül sor – írta az Európai Unió weboldala.

world of tanks hoz hasonló játékok

A szeszes italok és ízesített borok földrajzi jelzése Ez a jelölés azokat a szeszes italokat vagy ízesített borokat védi, amelyek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője a földrajzi eredetüknek tulajdonítható. Szeszes italok és ízesített borok Általában azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket részben egy adott régióban desztillálnak vagy készítenek el. Az alapanyagoknak azonban nem kell feltétlenül ebből a régióból származniuk. Az ír whiskeyt a VI. századtól főzik, desztillálják és erjesztik Írországban, de az alapanyagok nem feltétlenül mind Írországból származnak. Valamennyi termék esetében opcionális Az élelmiszerekre és mezőgazdasági termékekre vonatkozó szabályok A borágazatra vonatkozó szabályok A szeszes italokra vonatkozó szabályok Az aromás borokra vonatkozó szabályok Hagyományos különleges termék A hagyományos különleges termék (HKT) a hagyományos szempontokat emeli ki (pl. egy termék előállításának módja vagy összetétele), anélkül, hogy azok egy speciális földrajzi területhez kapcsolódnának.

  1. Hajó adásvételi szerződés 2020 + szerződésminta letöltése - Europreneurs
  2. A boroscimkék új feliratai - OEM,OFJ, FN | KISALFÖLD
  3. Szégyen a futás de hasznos
  4. Fekete özvegy film letöltés 1987 online 4k
  5. Borok és borágazati termékek – oltalom alatt álló eredetmegjelölések nyilvántartása, oltalom alatt álló földrajzi jelzések, hagyományos kifejezések, címkézés és kiszerelés
  6. 4 órás állás xi kerala

11., 46–76. o. ) Az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete (2013. december 17. ) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013. 12. 20., 671–854. o. ) Az 1308/2013/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű. Az Európai Parlament és a Tanács 1151/2012 /EU rendelete (2012. november 21. ) a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről (HL L 343., 2012. 14., 1–29. o. ) Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot. utolsó frissítés 10. 05. 2019

így neveld a sárkányodat figura

További információk az oltalom alatt álló földrajzi jelzés és az oltalom alatt álló eredetmegjelölés témájához Az oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM), az oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) és a szeszes italok földrajzi jelzései garantálják a fogyasztók számára, hogy az érintett terméket valóban az adott származási régióban állították elő, méghozzá a régióban meglévő szakértelem és technikák felhasználásával. Az OEM és az OFJ közötti fő különbség azzal függ össze, hogy a nyersanyagok mekkora hányada származik a régióból, vagy hogy a gyártási folyamat mely lépéseit kell az adott régióban végezni. A híres földrajzi árujelzők közé tartozik például a Bayerisches Bier, a Champagne, az Irish Whiskey, a Kalamata olajbogyó, a Parmigiano Reggiano, a Polska Wódka, a Queso Manchego és a Roquefort sajt. A hagyományos különleges termék A " hagyományos különleges termék " (HKT) megjelölés ugyanakkor kiemeli az olyan hagyományos szempontokat, mint a hagyományos előállítási módszer vagy a hagyományos összetétel, anélkül, hogy a megjelölés egy adott földrajzi területhez kapcsolódna.

Földrajzi jelzések A földrajzi jelzéssel ellátott termékek, melyek minősége az előállítás helyétől függ, szellemitulajdonjog-védelem alatt állnak. Ide tartoznak az alábbi jelzések: OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés (élelmiszer és bor) OFJ – oltalom alatt álló földrajzi jelzés (élelmiszer és bor) FJ – földrajzi jelzés (szeszes italok és ízesített borok) Az EU földrajzi jelzései azoknak a termékeknek a nevét védi, amelyek egy konkrét régióból származnak és különleges minőségűek vagy amelyek ismertsége az előállításuk helyszínéhez kapcsolódik. Az OEM és az OFJ közötti különbség elsősorban arra vonatkozik, hogy az alapanyagok mely hányada származik az adott régióból, illetve hogy a termék előállítása milyen mértékben történik az adott régióban. A földrajzi árujelző szeszes italokra és ízesített borokra vonatkozik. Oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM) Az OEM-ként bejegyzett terméknevek azok, amelyek a legszorosabban kapcsolódnak a termék előállítása szerinti helyhez. Termékek Élelmiszerek, mezőgazdasági termékek és borok Követelmények Az ilyen termékeket egy konkrét területen kell előállítani, feldolgozni vagy elkészíteni.

Borok esetében ez azt jelenti, hogy a szőlőnek egy bizonyos földrajzi területről kell származnia. Példa A "Kalamata" (OEM) nevű olívaolajat teljes mértékben Görögország Kalamata régiójában állítják elő, az ott termő, különféle olajbogyók felhasználásával. Címke – Élelmiszerek és mezőgazdasági termékek esetében kötelező – Borok esetében opcionális Oltalom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ) Az OFJ jelölés az adott földrajzi hely és a termék neve közötti kapcsolatot hangsúlyozza. Olyan termékekről van itt szó, amelyek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője a földrajzi eredetüknek tulajdonítható. Általában azok a termékek viselhetik ezt a jelzést, amelyeket részben egy adott régióban állítanak elő, dolgoznak fel vagy készítenek el. Borok esetében ez azt jelenti, hogy a felhasznált szőlő legalább 85%-ának egy bizonyos földrajzi területről kell származnia. A "Westfälischer Knochenschinken" (OFJ) sonkát Vesztáliában, korabeli technikákkal állítják elő, azonban a felhasznált hús nem kizárólag e németországi területen született és tartott állatokból származik.

A fenti elhatárolások alapján hazánkban jelenleg valamilyen oltalom alatt álló földrajzi árujelzőket (OFJ-k és OEM-ek) megtalálhatják jól összeszedetten itt. A szabályozásnak egyébiránt három szintje van. Nemzetközi, uniós és hazai. A különböző szintek közötti átfedések és eltérések kifejtése azonban meghaladja a jelen cikk terjedelmi korlátait. 2. Oltalom alatt álló földrajzi jelzők borászati szempontból Jelenleg 6 darab oltalom alatt álló földrajzi jelzésű terület található Magyarországon. Ilyen például a Balatonmelléki, a Dunántúli és a Balatoni is. Az egyes földrajzi jelzők között jelentős átfedés is fennáll. Az OFJ-t nem szabad összetéveszteni a borrégiókkal, amelyből szintén 6 darab van. 3. Oltalom alatt álló eredetmegjelölések borászati szempontból Az oltalom alatt álló eredetmegjelölések (32 darab OEM) nem azonosíthatók egy az egyben Magyarország borvidékeivel (22 darab), de jelentős az átfedés. A borvidékek elsősorban igazgatási szempontból bírnak jelentőséggel, a minőségi elhatárolásokra viszont az eredetmegjelölés szolgál.